« »

› Uv ışınlarına dayanıklı
› Yüksek örtme gücüne sahip
› Yüzey bozukluğunu örter
› Hidron ve silikon katkılı
› Zevke uygun desen verir
› Nefes alır
› Mat ve dekoratif görünümlüdür

205-Silikonlu Grenli Dış Cephe
Tanım

Rulo ile uygulanıp rulo ile desen verilen silikon katkılı su bazlı stiren akrilik kopolimer esaslı mat bir dış cephe kaplamasıdır.

Özellikler

Esnek yapılı olup silikonlu ve hidron katkısı sayesinde tuzlu ve nemli ortamlarda (deniz, orman vb.) yüksek su buharı geçirgenliği ile boya ve sıvalı yüzeye zarar vermeden ortamı terk ederken, düşük su emme özelliği ve esnek yapısı ile boya yüzeyinde kılcal çatlama, yumuşama, kabarma, dökülme yapmaz. Hidron özelliği ile de su ve nemin boya tarafından emilmesi engellenir. Erken yağmur direnci sağlarken mevsimsel ısı farklarından dolayı meydana gelecek esnemelere karşı çatlama yapmaz, boya ömrünü uzatır. UV direnci ile renkleri solmayan, mükemmel yapışma, yayılma ve yüksek örtme gücü, istenilen desen uygulaması ile koruyucu ve dekoratif uzun ömürlü mat son kat dış cephe kaplamasıdır.

Kullanım Yerleri

Her türlü beton, briket, tuğla, gaz beton ve sıva benzeri yüzeylere uygun astarı ile uygulanır (Tek Akrilik Astar). Kalın ve orta desen için kullanıma hazır, çok ince desen kaplama için en fazla % 5 oranında su ile inceltilebilir. Kalın desen için boncuk rulo, orta desen için mercan, ince desen için post rulo kullanılabilir.

Uygulama Şekli

İlk kez uygulama yapılacak yüzeylerde, yüzey kabarmış eski boya kalıntılarından ve kirlerinden arındırılmalıdır. Yüzey çok kaygan ise boyanın tutunabileceği bir yüzey hazırlanmalıdır. Eski sıvalı yüzeyde çatlak oyuk gibi olumsuzluklar giderildikten sonra uygulama yapılacak renge uygun dış cephe astarı ile yüzey astarlandıktan sonra uygulama işlemine geçilmelidir. Grenli dış cephe kaplaması tek kat olarak uygulandığından isteğe bağlı olarak uygulanacak renkle aynı olan dış cephe astarı veya uygulama yapılacak grenli dış cephe kaplaması % 5 - 15 oranında su ile inceltilip astar olarak post rulo ile uygulanır. İkinci kat olarak kalın veya ince desenli rulo seçildikten sonra öncelikle rulo üzerindeki boya, boyanacak alana eşit olarak yayılır ve son olarak sadece tek yönde tarama yapılarak (yukarıdan aşağıya veya soldan sağa veya tersi ) istenilen desen bulunduktan sonra bütün boyanacak yüzeyde aynı işlem tatbik edilir. Tarama işleminin farklı uygulanması desenin bozuk olmasına, boya renginin farklı görünmesine ve yüzeyin dalgalı görünmesine sebep olacağından bu işleme önemle dikkat edilmelidir. Uygulama yüzeyinde boyama işlemi bitmeden yarım bırakılmamalıdır ve özellikle yüksek yapılarda perde kullanılarak boyanın hızlı kuruması engellenmeli ve çok sıcak saatlerde uygulama yapılmamalıdır. Mevsim geçiş dönemlerinde ise boyama işlemi erken saatlerde bitirilmelidir. Kuru olmayan zemine kesinlikle boya uygulaması yapılmamalıdır.

Uygulama Sıcaklığı

+5 °C ile + 30 °C dir. Uygulama zeminin sıcaklığı + 5 C ° üzerinde olmalıdır.

Kuruma Süresi

20 °C de; dokunma kuruması 1-3 saat, tam kuruması 24 saat. Kimyasal mukavemeti 72 saattir.

Kaplama Gücü

Renklere, uygulama yüzeyinin özelliğine ve uygulanacak desen rulosuna göre 450 - 1000 gr/m² alan kaplar. Gerçek sarfiyat için kontrollü numune çalışması yapılması tavsiye edilir.

Ambalaj Tipleri

20 Kg

Renkleri

Standart renk kartelası

Taşıma Ve Depolama Bilgileri

Orjinal ambalajında kapağı tam kapalı olarak, güneş ışığına maruz bırakmadan ve dondan koruyarak (+5 ile 35 °C) en az 1 yıl depolanabilir. Büyük ambalajlar üst üste en fazla 5 adet depolanmalı ambalajlar taşıma kulpundan tutarak taşınmalıdır. Oda sıcaklığında ve kapalı mekanlarda saklanmalı, aşırı sıcak ve dondan korunmalıdır.

Güvenlik Uyarıları

S2 Çocukların ulaşamayacağı yerde saklayın S24 Deri temasından sakının S25 Göz temasından sakının S46 Yutulması durumunda derhal sağlık kuruluşuna başvurun

Kimyasal Özellikleri

Yoğunluk 1,6 ± 0,05 PH 8,5 ± 0,5 Katı Madde % % 65 ± 5

Sınıfı

Parlaklık G - 0 Kuru film kalınlığı E5 ETB (En Küçük Tanecik Boyutu) S-3 Su Buharı Geçirgenliği V-2 Orta Su Aktarım Hızı W-3 Düşük Çatlak Örtme Özelliği A-0 Karbondioksit Geçirgenliği C-0 Küf Gelişimine Karşı Direnci K-2 Genel Amaçlı